Все про Кратом

Як правильно заварювати та вживати чай кратом

pharmacology of kratom

Чай кратом є популярним не тільки завдяки своїм корисним властивостям (хоч через них у першу чергу), таким як зняття сильних гострих або спазмуючих болів, боротьба зі втомою, сонливістю, дратівливістю, тривожністю, синдромом відміни тощо. Популярність напоїв обумовлюється ще й максимальною простотою його приготування. Він заварюється як звичайний чай і може поєднуватись з різними інгредієнтами, що покращують його смакові властивості.

Давайте докладніше розберемо, як заварювати кратом та як правильно вживати напій для досягнення бажаного результату?

Базовий рецепт приготування чаю кратом

Правильна заварка кратома складається з кількох послідовних етапів:

  1. Відміряйте необхідне дозування. Вона залежить в першу чергу від того, як часто ви вживаєте напій, чи пробували його до цього, а також який ефект ви хочете отримати. Для новачків найчастіше рекомендують відміряти близько 2 г порошку. До того ж робити це потрібно за допомогою кухонних ваг з максимальною точністю. А не просто чайною ложкою.
  2. Нагрійте воду до 90-100°С.
  3. Засипте порошок у чашку і залийте окропом. Ретельно розмішайте все та накрийте кришкою. Заварюється кратом протягом 15-25 хвилин. Після цього можна приступати до вживання напою.

Цікаві способи приготування кратому: як урізноманітнити смак ароматного чаю

Тепер давайте розберемося, як готувати кратом, щоб урізноманітнити його смак? Далеко не всім і не завжди подобається трав’яний гіркуватий післясмак, який залишає після себе напій. На щастя, він легко поєднується з різними додатковими інгредієнтами, які можуть покращити його аромат та смакові властивості. Так, наприклад, при заварюванні кратома ви можете додати:

  1. Частку лимона чи лайма, і навіть цедру цитрусових. По-перше, при такому підході кратом набуде більш приємний кислуватий смак. По-друге, вступаючи в реакцію з порошком, лимон робить напій ще більш бадьорим, сприяє більш швидкому заряду енергії.
  2. Апельсиновий сік. Якщо хочете трохи підсолодити, проте додати і невелику нотку кислинки в напій, можна розбавити його після приготування невеликою кількістю апельсинового соку. Можна також приготувати чай кратом апельсиновому соку. Для цього нагрівають до температури 60-70°С, після чого засипають певну відміряну порцію порошку. Замість апельсинового соку можна використовувати, наприклад ананасовий, виноградний, яблучний. Головне – без м’якоті.
  3. Цукор та мед. Для любителів насолод гіркі міцні напої можуть бути справжнім випробуванням. Чай коротко незалежно від сорту не втратить своїх корисних і цілющих властивостей, якщо розбавити його невеликою кількістю меду або цукру. Головне це зробити після того, як напій настоїться 15-20 хвилин під кришкою. Корисніше, звісно, ​​додавати натуральний мед. Так кратом набуде не лише солодкуватий смак, а й приємний легкий квітковий аромат.
  4. Спеції та прянощі. Кратом – рослина, що росте у Південно-Східній Азії, і місцеві жителі часто використовують спеції для того, щоб зробити смак напою цікавішим. Крім того, правильно підібраний набір прянощів дозволяє також підвищити ефект від вживання напою і зробити його більш корисним. Оскільки спеції впливають на наш організм, зміцнюють імунітет, стимулюють обмін речовин, а також забезпечують краще всмоктування корисних інгредієнтів. Ви можете додати, наприклад, гвоздику, корицю, мускатний горіх, ваніль.

Особливості та частота вживання кратома

Важливо не тільки правильно приготувати ароматний напій, що бадьорить, але і знати, як і з якою частотою вживати його, щоб досягти максимального ефекту і при цьому уникнути звикання – моменту, коли необхідно буде постійно підвищувати дозування, щоб досягти потрібного результату. Всі експерти сходяться на думці про те, що чай коротко незалежно від його сорту краще приймати курсом. Тобто вживати із частотою один раз на 2-3 дні протягом близько 1-2 місяців. А потім зробити невелику перерву або просто змінити один сорт на інший. Щоб уникнути появи в організмі толерантності до певної концентрації та набору речовин.

Головне також правильно вибрати сорт напою в залежності від того, якого ефекту ви хочете досягти. Найбільш помірним та універсальним, особливо для новачків, є зелений кратом. У той час як білі сорти вважаються найсильнішими та найпотужнішими, підходять для тих, кого турбують серйозні неприємні симптоми: сильний біль, тривала хронічна втома тощо.

Такий відповідальний дозволить зробити ефект кратом максимально помітним і уникнути побічних ефектів від напою.

Залишити відповідь